grupa: admin
broj postova: 527
reputacija: 1
Granični prelaz Prohor Pčinjski (SRB)
Granični prelaz Prohor Pčinjski nalazi se van magistralnog puta Vranje - Bujanovac, gde treba skrenuti na koordinatama GPS(N42.4774584/E21.8329322) kod sela Davidovac koje se nalazi na četrnaest kilometara od Vranje.
Odatle vodi regionalni putni pravac, na kome se striktno moraju poštovati pravila signalizacije,jer se prolazi kroz više seoskih naselja (Ristovac, Krševica, Klinovac, Sveta Petka, Klenike). Sam granični prelaz radi dvadeset četiri časa i mnogo se brže može obaviti carinska i policijska formalnost,
Od Avgusta 2010. godine prelaz Prohor Pčinjski je pomeren je dva kilometra bliže Makedoniji gde je otvoren novi i modernizovan prelaz sa četiri saobraćajne trake, službenim prostorijama za osoblje carinske službe i pogranične policije.
Naravno ne treba posebno napominjati da ovaj pravac prolazi uz sam manastir Prohor Pčinjski, srpske svetinje iz 14.veka i reku Pčinju pri čemu imate jedinstvenu priliku da obiđete manastir ili predahnete u restoranu konaka.
grupa: admin
broj postova: 527
reputacija: 1
Manastir Prohor Pčinjski - zapadna strana manastira
Manastir Sveti Prohor Pčinjski se nalazi na šumovitim obroncima planine Kozjak, na levoj obali reke Pčinje, u blizini sela Klenike, 30 km južno od Vranja. Prema predanju, podigao ga je u 11. veku vizantijski car Roman Diogen u znak zahvalnosti Svetom Prohoru Pčinjskom, koji mu je prorekao da će postati car. Manastir radi kao kulturno-prosvetni centar ovog kraja i u njemu radi bogoslovska škola, prepisivačko-iluminatorska radionica, a organizovano se uči ikonopisački zanat.
ISTORIJAÂ
Politički događaji koji su se odigrali krajem X i početkom XI veka, morali su ostaviti traga u graditeljstvu ove oblasti. Pobedom Vasilija II (976-1025) nad Samuilom, Vizantija je vratila ranije izgubljene teritorije Balkanskog poluostrva, što je zahtevalo reorganizovanje političke i crkvene uprave i stavljenje stanovništva pod njegov uticaj. Carskom poveljom iz 1020. godine, Vasilije II reorganizovao je Ohridsku patrijaršiju, sada arhiepiskopiju, u kojoj se spominje episkopija Morzoviška, u čijem sastavu je pored ostalih mesta i Kozjak - danas ime planine u čijem podnožju se nalazi manastir sv. Prohora Pčinjskog. Njega je izgradio vizantijski car Roman IV Diogen (1067-1071), na molbu potonjeg sveca i patrona hrama Prohora Pčinjskog. Sistematska arheološka iskopavanja uz svestraniju analizu dosadašnjih saznanja, potvrdila bi tvrdnju da je prvobitna skromna jednobrodna crkva sagrađena u XI ili početkom XII veka.
Prema rečima Stefana Prvovenčanog, Nemanja je u ratovima sa Vizantijom između 1180-1190. godine osvojio oblast Vranja. Pripajanjem novoosvojenih teritorija Srbiji otvorila se potreba za organizacijom crkve koju je sproveo Sv. Sava 1220. godine. Manastir je ostao u sastavu srpske države sve do njenog definitivnog pada, ali je i tada neko mislio o njemu.
Jedna od najopsežnijih obnova zasluga je kralja Milutina, koji je angažovao 1316. ili 1317. godine solunske slikare Mihaila i Evtihija da oslikaju novi hram. Posle kosovske bitke manastir su razorili Osmanlije, a 1489. godine obnovio ga je Marin iz Kratova. Tada je oslikan freskama koje se ubrajaju u najznačajnije umetničke tvorevine svog vremena. U 16. veku u manastiru je postojala slikarska radionica, čiji su majstori slikali freske velikih likovnih vrednosti u kapeli na južnoj strani crkve.
Kralj Milutin je, uz svoje 40 manastir-zadužbine, obnovio i ovu, i iz karlovačkog rodoslova znajemo da “SAGRADI I MANASTIR PÅ INSKOMU PROHORUâ€, što potvrđuje i uzidana opeka na severnoj fasadi stare crkve, sa, u plitkom reljefu izvedenim imenom SAVA, otkrivajući njegovu neposrednu brigu o obnovi hrama, arhiepiskop Sava III (1309-1316) Manastir se našao ponovo u okvirima srpske države 1912. godine.
ZNAÄŒAJ ZA REPUBLIKU MAKEDONIJU
Poslednjih decenija obeležavanje ovog događaja bio je jedan od povoda za sukob Srpske pravoslavne crkve i vlasti Republike Makedonije.
MANASTIR
Manastirska ograda od tesanog kamena pokrivena je kamenim pločama i ćeramidom. Sa severne, zapadne i južne strane su impozantne zgrade konaka. Glavna, Vranjska, kapija sa zapada vodi pravo ka ulazu u crkvu, dok je ona na jugu ispod konaka okrenuta Kumanovu, po čemu je dobila ime. Istočno, crkvu od zgrade Mitropolije odvajaju delimično otkriveni temelji, po svojoj prilice crkve sv. Jovana, dela srednjevekovne manastirske celine, kojoj pripada središnji deo porte oko groba Sv. Prohora Pčinjskog.
Drevno svetilište sagrađeno je na starom kultnom mestu, gde
je živeo prepodobni Prohor Pčinjski. I pored nedostataka pouzdanih materijalnih
dokaza ima razloga za tvrdnju da je sadašnji grob Sv. Prohora deo prvobitnog
hrama. Od najstarije svetinje do danas je očuvana kapela gde počivaju mošti Sv.
Prohora. U pitanju je mala, poklonička niska pravougaona prostorija. U sferno
oblikovanoj istočnoj strani smeštene su mošti svetitelja, gde je, u desnom
gornjem uglu
Skladno složene opeke, kamenje i malterne fuge iz vremena kralja Milutina, čine iznenađujuće kolorističke efekte koji se menjaju u zavisnosti od ugla pod kojim sunce osvetljava fasadne površine. Sudeći po sačuvanoj borduri na severnom zidu, crkva je nekada imala zidani ikonostas. Crkva se značajno obnovila krajem XVI veka, kada je dograđen paraklis u slavu Bogorodice, kojom prilikom je korišćen isti materijal za gradnju, ali na manje dekorativan način. U paraklis se iz naosa ulazi hodnikom uz grobnicu Sv. Prohora i kroz vrata na južnoj strani nove crkve. Nova crkva započeta je 1898. a dovršena 1904. godine. U crkvu se ulazi sa zapada preko dvanaest polukružnih stepenika.
U manastirskom kompleksu dominiraju dva konaka, od kojih
„vranjski konak“, monumentalnih razmera, predstavlja jednu od najlepših
građevina ovog tipa u Srbiji. Građen je između 1854. i 1862. godine, zaslugom
Hadži-Mihaila Pogačarevića, trgovca iz Vranja.
IKONEÂ
Jedna od možda najprepoznatljivijih i značajnijih je ikona Sv. Prohora Pčinjskog (118 cm x 85 cm) sa scenama iz njegovog žitija, nastala 1871. godine, koju je izradio samouki ikonopisac Zaharije Desperski Samokovac.
Prvobitna crkva, podignuta nad grobom ovog čuvenog svetitelja i misionara, više puta je obnavljana. Sadašnja monumentalna višekupolna crkva, sagrađena 1898. godine, obuhvatila je starija zdanja. U oltarskom prostoru nalazi se grobnica Sv. Prohora Pčinjskog i monaška kosturnica.
Manastir Prohor Pčinjski - južna strana manastira
Manastir Prohor Pčinjski - istočna strana manastira
Manastir Prohor Pčinjski - pogled na ostatke stare crkve
Manastir Prohor Pčinjski - Vranjska kapija manastira
Manastir Prohor Pčinjski - polukružne stepenice na ulazu crkve
Manastir Prohor Pčinjski - konak na južnom delu manastira
grupa: admin
broj postova: 527
reputacija: 1
Konak Manastira Prohor Pčinjski
Pri rekonstrukciji  zdanja vodilo se računa o svim detaljima kako se ni u najmanjoj meri ne bi narušila originalna arhitektura ovog izuzetno lepog objekta. Sobe i apartmani su opremljeni kupatilima sa bojlerom, a nameštaj je u stilu tradicija vranjskog kraja. Jedno krilo konaka je sa pogledom na predeo izuzetnih odlika i tok reke Pčinje, a drugo sa pogledom na dvorište manastirskog kompleksa i samu crkvu. U hodnicima dela konaka gde su sobe postoje i prostori sa udobnim sofama za odmor uz pogled koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
U sklopu konaka postoji i restoran gde osim fenomenalnog doživljaja možete uživati i u vrhunskoj kuhinji sa velikim izborom tradicionalnih jela i pića, a naravno možete probati i DERT kvalitetno vino iz ovih krajeva. Cene su vrlo pristupačne,  jelovnik bogat, a o načinu serviranja i ljubaznosti osoblja nije ni potrebno trošiti reči. Svaki put se prijatno iznenadimo kada na kraju stigne račun u maloj drvenoj škrinjici, a daleko ispod cena uobičajenih za objekte na putu ka Grčkoj. Radno vreme restorana je od 7-22.30h, a recepcije naravno od 0-24h.
Inače konak je namenjen i za realizaciju kongresnog turizma pa u tu svrhu odmah kraj restorana postoji i sala za predavanja ili prezentacije. U vezi ovog i mala napomena i jedno iskustvo koje smo imali ove kada je u toku bio jedan kongres sa velikim brojem gostiju. Naime te noći je atmosfera bila mnogo vesela, muzika preglasna i rekao bih neprimerena ovom mestu. Ali šta je tu je, komercijalna komponenta ipak ima dve strane medalje. Dakle, izbeći ove dane kako bi ukoliko odlučite da zanoćite izjutra potpuno sveži i odmorni nastavili vaš put. A ponavljam još jednom, uslovi za tako nešto su u konaku zaista za poželeti.
Na kraju bih pomenuo i domaćina konaka, a to je Boban Stanojković koji je najviše doprineo da ovo mesto zasija punim sjajem. ÄŒovek sa vizijom ali i vrlo sposoban i primeran domaćin. U nadi da će ona lepša strana boravka u konaku ipak biti dominantna u poslovanju na kraju evo i kontakti  s obzirom da sa zvaničnim sajtom konaka nešto nije u redu. Å teta, jer sajt je bio fenomenalan sa puno korisnih informacija, vinskom kartom i jelovnikom koji je uradio neko ko očigledno svoj posao radi sa puno ljubavi i pažnje na detalje.
Mail adresa konaka Manastira Prohor Pčinjski je konaci_prohor@yahoo.com  telefoni su 064/6492-806, 064/6492-807, 064/6492-808 a telefon i faks 018/522-967
Â
Konak Manastira Prohor Pčinjski - stepenice do konaka
Konak Manastira Prohor Pčinjski - recepcija konaka
Konak Manastira Prohor Pčinjski - prostori za odmor
Konak Manastira Prohor Pčinjski - soba konaka
Konak Manastira Prohor Pčinjski - restoran konaka
Konak Manastira Prohor Pčinjski - veliki izbor, odlična kuhinja
napisano: 2012-04-22 18:35:09
napisano: 2019-02-05 21:34:14
grupa: user
broj postova: 36
reputacija: 2
napisano: 2019-02-05 21:34:14
Za sve dodatne informacije treba se obratiti monahu Justinu na telefon 068/888-7160
napisano: 2019-02-05 21:34:14
napisano: 2012-05-28 07:18:28
grupa: user
broj postova: 6
reputacija: 1
Pa me sada zanima da li moze da se popije kafa u konacima ili samo da se slikamo, prosetamo i nastavimo?
napisano: 2019-02-05 21:34:14
grupa: user
broj postova: 6
reputacija: 1
Sto se tice pravila oblacenja, svi se mi malo komotnije oblacimo na putu pogotovo preko leta. Da li postoje neka određena pravila ili samo da budemo pristojni... zadnji put sam bila pre dobrih 15 godina pa se uopste ne secam.
napisano: 2019-02-05 21:34:14
grupa: user
broj postova: 18
reputacija: 2
manastir Prohor Pčinjski
by Bokins
grupa: user
broj postova: 2
reputacija: 1
Zahvaljujuci ovom forumu nasao sam sebi mesto za letovanje malo je reci do kraja zivota (moga naravno)
Prosle godine sam putovao sa automobilom i letovao u kuci Athina fantasticno pocev od domacina Janisa i Athine pa preko kvaliteta hrane i usluge a na kraju plaze...
Plaze su fantasticne sve
Pa sam zeleo pomoci ljudima koji jos nisu otkrili Sarti i Sithoniu da lakse dodju do nje i snimio ceo put koji mozete pogledati na you tube kanalu
https://www.youtube.com/watch?v=c5A64_aTaDI
Obecajem da cu vam postaviti i put do nekih od plaza ako vam se svidi ovo
Hvala i uzivajte u Sithoniji
bravo... vrlo lepo urađeno
napisano: 2019-02-05 21:34:13
Broj korisnika foruma: članovi: 1456